Turpinot pārskatīt šo lapu, Jūs piekrītat sīkdatņu saglabāšanai Jūsu ierīces atmiņā.

Turpināt Vairāk informācijas

liepajniekiem.lv

Ilustratīvs
Foto: Ģirts Gertsons

04.02.2019 6. vidusskolas skolniece Šveicē "ēnos" zinātniekus  (4)

13. februārī norisināsies "Ēnu dienā", tāpēc Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) pieciem vidusskolēniem piedāvā iespēju – "ēnot" Latvijas zinātniekus pasaulē lielākajā daļiņu fizikas laboratorijā – Eiropas Kodolpētniecības centrā (CERN) Šveicē. Viena no "ēnām" būs Liepājas Raiņa 6. vidusskolas skolniece Ilze Baumgarte, vēsta RTU Sabiedrisko attiecību departamenta projektu vadītāja Lāsma Vaivare.

Piedāvājumam "ēnot" CERN zinātnisko līdzstrādnieku, RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centra direktoru, profesoru Tomu Torimu un doktorantu Artūru Ivanovu atsaucās rekordliels skolēnu skaits. CERN pārstāvji, detalizēti iepazīstoties ar skolēnu motivācijas vēstulēm, lēma iespēju doties uz CERN piešķirt pieciem skolēniem – Liepājas Raiņa 6. vidusskolas skolniecei Ilzei Baumgartei, Rīgas Valsts 3. ģimnāzijas skolniecei Paulai Niedingai, Daugavpils Krievu vidusskolas-liceja skolniecei Valentīnai Elizabetei Dzjumanei, Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas skolniekam Kārlim Baldonim un Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas skolniekam Aleksandram Graņicinam.

Vidusskolēniem būs iespēja iepazīties ar CERN, RTU zinātnieku darbību tajā un augstas enerģijas daļiņu fizikas pētījumiem. Izdevumi par ceļu un viesnīcu Šveicē no 12. līdz 14. februārim tiks apmaksāti.

Augstas enerģijas daļiņu fizikas pētniecības centrā, kur tiek veikti globāli atklājumi, piemēram, ir izgudrots internets un, izmantojot Lielo hadronu paātrinātāju, pierādīta Higsa bozona – elementārdaļiņu, kas piešķir matērijai masu – eksistence, strādā vairāki zinātnieki no Latvijas. CERN galvenais darbības mērķis ir starptautiskas liela mēroga pētnieciskas infrastruktūras darbības nodrošināšana augstas enerģijas daļiņu fizikas pētījumiem. Vienlaikus tā ir arī vieta, dažādiem ekspertiem sadarboties pētniecībā, tehnoloģijās un inovācijā, radot un pēcāk ražošanā ieviešot ikdienā izmantojamas lietas un pakalpojumus. Te jāmin tādas nu jau par ikdienišķām kļuvušas lietas kā internets, skārienjūtīgie ekrāni, datortomogrāfijas aparāti medicīnā utt.