Turpinot pārskatīt šo lapu, Jūs piekrītat sīkdatņu saglabāšanai Jūsu ierīces atmiņā.

Turpināt Vairāk informācijas

liepajniekiem.lv

Ilustratīvs foto
Foto: Egons Zīverts

13.07.2018 Kāpēc baidāmies no “melnās piektdienas”?  (4)

Šodien piektdiena, 13! Tpu-tpu-tpu, pārspļaujam pār plecu, trīs reizes piesitam pie koka un veicam citus maģiskus rituālus, kuri mūs pasargās no neveiksmēm.

Jau kopš seniem laikiem valda uzskats, ka piektdiena, kas iekrīt jebkura mēneša 13. datumā ir “melnā piektdiena” jeb diena, kad ķibeles un nelaimes dubultojas. Cilvēki patur atmiņā sakritības, kad kādi negatīvi notikumi atgadījušies tieši šajā datumā. Tuvojoties „melnajai piektdienai”, daudzi izsenis izjutuši nelielu diskomfortu, bažas un nemieru. Piektdiena, 13. datums, tik stabili iesakņojies māņticību sarakstā, ka pat vairs neaizdomājamies, no kurienes īsti radusies pārliecība par šīs dienas negatīvo ievirzi.

Aizspriedums, ka piektdiena kombinācijā ar 13. datumu ir īpaši neveiksmīga diena, radusies relatīvi nesenā pagātnē – pirmo reizi šis fenomens minēts tikai 19. gadsimtā. Viena teorija, ko izvirzījis folkloras vēsturnieks Donalds Dosijs ir tāda, ka faktiski šajā jēdzienā saplūduši divi seni ticējumi. Pirmais – par pašas piektdienas “nelaimīgumu”, otrais – par skaitli 13.

Piektdienas “nelaimīgums” nāk vēl no Vecās Derības: Ieva iedevusi Ādamam laba un ļauna atzīšanas augli tieši piektdienā; Kains savu brāli Ābelu nogalinājis piektdienā; protams, arī Jēzus tika sists krustā Lielajā piektdienā.

Cita teorija piedāvā versiju, ka izplatītās bažas par piektdienas un 13. datuma slikto ietekmi tik populāru padarīja Tomasa V. Lousona romāns “Friday, the Thirteenth”, kurā blēdīgs brokeris izmanto šo aizspriedumu, lai radītu paniku Volstrītas finanšu kompānijās. Tālāk 20. gadsimtā šo aizspriedumu plaši izmantoja literāru darbu autori un popkultūras radītāji.

Arī skaitlis 13 ir nelaimīgs kopš seniem laikiem un teju visā pasaulē. Dzirdēts, ka ārvalstīs dažās viesnīcās neesot 13. numuriņa, lidmašīnās 13. vietas, ielās 13. mājas, bet mājās 13. dzīvokļa un dažās augstceltnēs pat tiekot ignorēts 13. stāvs – aiz 12. tūlīt seko 14. Savukārt numeroloģijā skaitlis 13 tiek uzskatīts par nelaimīgu gluži vienkārši tādēļ, ka seko skaitlim 12. Ducis asociējas ar pilnību, harmoniju, perfekciju. Ir 12 Olimpa dievi, 12 apustuļi, 12 dzīvnieki austrumu horoskopā, 12 mēneši.

Turpretī 13 ir gluži vienkārši neveikls un dīvains, tādēļ, protams, nelaimīgs.

Vēstures un kultūras spiediena rezultātā mīts par nelaimes pilno dienu dzīvo joprojām. Daži pētījumi apgalvo, ka piektdienās, ja tā iekrīt 13. datumā, uz ceļiem notiek vairāk avāriju un negadījumu nekā parastā piektdienā. Ja tā arī ir, tad tam varētu būt psiholoģisks izskaidrojums, jo cilvēki jau ir noskaņojušies un sagatavojušies, ka varētu notikt kas slikts. Savukārt holandiešu pētnieki secinājuši, ka patiesībā šajā dienā notiek mazāk nelaimes gadījumu un katastrofu, jo cilvēki vienkārši izturas piesardzīgāk.

Taču jāatzīst, ka neviena diena nav ne balta, ne melna, ne slikta, ne laba, tā ir tāda, kādu mēs to veidojam. Ja 13. datumā pamodīsimies ar domu, ka būs slikti, tad noteikti tā arī būs.

Avoti: www.ventasbalss.lv, www.delfi.lv, jauns.lv