Turpinot pārskatīt šo lapu, Jūs piekrītat sīkdatņu saglabāšanai Jūsu ierīces atmiņā.

Turpināt Vairāk informācijas

liepajniekiem.lv

Foto: No personīgā arhīva

11.05.2019 Aija Saldovere: Ir ļoti būtiski dot skolēniem iespēju strādāt  (17)

Projekts “Skolēnu nodarbinātība vasarā” Liepājas pašvaldībā tiek realizēts jau no 2000.gada un to īsteno Liepājas pašvaldības aģentūra “Nodarbinātības projekti”.

Šogad darbam vasarā pieteicās 737 skolēni. Katru vasaru projektā tiek iesaistīti jaunieši divās vecuma grupās: 13-14 gadīgi, kā arī 15-20 gadīgi skolēni.

Saskaņā ar Darba likumu darba līgumu ar darbinieku var slēgt sākot no 13 gadu vecuma, taču uzņēmējiem nav interese par tik jauniem darbiniekiem, kuru darāmo darbu saraksts ir ierobežots, nepilnā darba diena uzņēmumā nav motivējoša un ir nepieciešams nozīmēt darba vadītāju, kas stingri kontrolē skolēnu uzvedību un darbu uzņēmumā. Tāpēc šīs vecuma grupas skolēniem darba vietas organizē Liepājas pašvaldība, vasarā nodarbinot 250 skolēnus.

Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) Liepājas filiālei bija pieejams finansējums 393 darba vietām 15-20 gadīgo skolēnu nodarbināšanai. Tika saņemti pieteikumi no 37 darba devējiem kopā par 514 darba vietām. Ir plānots slēgt līgumus ar 28 darba devējiem Liepājā un novados.

Šogad uzņēmēju aktivitāte ir apmēram tāda pati kā iepriekš. Arī profesiju piedāvājums ir ļoti līdzīgs kā iepriekšējos gados – skolēni varēs strādāt par pārdevēju palīgiem, labiekārtošanas darbu strādniekiem, palīgstrādniekiem, muzeju un izstāžu zāļu uzraugiem, viesmīļiem, trauku mazgātājiem, klientu apkalpošanas speciālistiem, projektu vadītāja asistentiem, pastniekiem u.c.

Manuprāt, uzņēmēji skolēnus pieņem vairāku iemeslu dēļ.

Protams, uzņēmējiem ir nepieciešami darbinieki, jo esošie vasaras mēnešos iet atvaļinājumos. Daudzās nozarēs, kurās novērojamas sezonāls raksturs, ir nepieciešami papildus darbinieki. Skolēni lieliski ar šo darbu tiek galā, iegūst pirmās iemaņas algota darba veikšanā, nonāk pirmās oficiālās darba attiecībās, kurās iegūst pieredzi visai tālākai dzīvei.

Bieži uzņēmēji ir ieinteresēti pieņemt savu darbinieku bērnus, tā paužot lojalitāti saviem darbiniekiem. Uzņēmēji ir pārliecināti, ka pieredzējušie darbinieki savus bērnus atbalstīs, palīdzēs un ievadīs darba veikšanā, dāsni daloties ar savu pieredzi un prasmēm.

Paveicamais darbs no skolēnu puses ir mazāks, bet interese par strādāšanu un degsme ar kādu tiek veikti pienākumi ir daudz reižu lielāka, nekā gados vecākiem darbiniekiem. Skolēni uzticētos uzdevumus veic ar interesi, ļoti gaida savu algas dienu, jo šī ir viņu pirmā nopelnītā nauda, pirmā algas karte un pirmie pirkumi, kuri nav vecāku segti, bet gan veikti par pašu nopelnīto naudu. 

Ir ļoti būtiski dot iespēju skolēniem strādāt, jo tas jādara tad, kad vēlme strādāt ir ļoti liela. Redzam, ka skolēni, kuri sākuši strādāt no 13 gadu vecuma projektā “Skolēnu nodarbinātība vasarā” cenšas iesaistīties arī turpmākos gados.

Ir patīkami dzirdēt no uzņēmējiem, ka viņi vēlas atbalstīt projektu un skolēnus, pieņemot tos darbā, jo paši arī ir piedalījušies šajā projektā savos skolas gados un zina, cik tas ir svarīgi.

Aija Saldovere, Liepājas pilsētas pašvaldības administrācijas Ekonomikas nodaļas eksperts nodarbinātības jautājumos