Turpinot pārskatīt šo lapu, Jūs piekrītat sīkdatņu saglabāšanai Jūsu ierīces atmiņā.

Turpināt Vairāk informācijas

liepajniekiem.lv

Foto: Toms Koklītis/LETA

17.07.2019 Dainis Gašpuitis: Vispārināti raugoties, vidējās algas ziņā Lietuva no Latvijas vēl atpaliek  (28)

Minimālā alga Lietuvā nākamgad no pašreizējiem 555 eiro pieaugs līdz 607 eiro pirms nodokļu nomaksas. Arī Latvijā aktualizēts šis jautājums, proti, Koalīcijas nodokļu politikas komitejā iezīmējies atbalsts virzībai uz minimālās algas celšanu. Pašlaik Latvijā minimālā alga ir 430 eiro.

Jāņem vērā, ka lietuvieši pagājušogad veica nodokļu sistēmas aprēķina izmaiņas, kā rezultātā tika noteikts, ka, darba devējam aprēķinot darbinieka algu, jāpiemēro koeficients 1,289. Tādēļ it kā palielinājās darbinieka alga, taču darbaspēka nodokļa dalījums, ko maksā darba devējs un darbinieks, tika apvienots, proti, darbaspēka nodokļi Lietuvā faktiski pilnībā pārgāja uz darbinieku pleciem, lai gan šo nodokļa nomaksu tik un tā veic darba devējs.

Ja, piemēram, būtu kā citās valstīs, kad darbiniekam izmaksā algu un viņš pats ir atbildīgs par nodokļu nomaksu, tad šādam aprēķinam būtu kaut kāda jēga.

Taču pašlaik Lietuvā minimālā alga, kas formāli ir 555 eiro, pēc nodokļu nomaksas reāli atbilst tādai pašai minimālai algai, kāda ir mums, proti, 430 eiro. Līdz ar to plānoto paaugstinājumu līdz 607 eiro mēs varam noķert, Latvijā palielinot minimālo algu līdz 500 eiro. Taču kaimiņi spriež par to, ka jāpalielina arī neapliekamais minimums līdz 400 eiro, un tad lietuvieši uz rokas saņemtu lielāku algu.

Ja paraugāmies uz pēdējiem desmit gadiem, tad algu dinamikā esam gājuši nedaudz pa priekšu Lietuvai. Taču, ņemot vērā Latvijas ekonomisko politiku, muļļāšanos un nespēju pieņemt daudzus lēmumus, arī to, ka Rīga neiet kopsolī ar visas valsts politiku, lietuvieši jau paguvuši nostāties mums gandrīz līdzās. Ja mūsu muļļāšanās temps saglabāsies, bet lietuvieši arī turpmāk rīkosies izlēmīgi, tad es teiktu, ka tuvāko trīs gadu laikā viņi ar mums ekonomisko līmeni būs izlīdzinājuši un daudzviet būs jau pussoli priekšā.

Kopumā vērtējot, spiediens no dienvidu kaimiņiem ir, bet tas vēl nav tik kritisks un Lietuvas minimālās algas bruto cipars ir nedaudz mānīgs, jo pagaidām esam līdzīgās pozīcijās. Vispārināti raugoties, vidējās algas ziņā Lietuva no Latvijas vēl atpaliek, taču, ceļot neapliekamo minimumu, kaimiņvalstī minimālās algas saņēmējs uz rokas varēs nopelnīt vairāk nekā šeit.

Dainis Gašpuitis, "SEB bankas" ekonomists