Turpinot pārskatīt šo lapu, Jūs piekrītat sīkdatņu saglabāšanai Jūsu ierīces atmiņā.

Turpināt Vairāk informācijas

liepajniekiem.lv

Foto: No personīgā arhīva

12.07.2019 Mārcis Priedītis: Cilvēki izprot izglītības nozīmi

10.jūlijā augstskolās noslēdzās pieteikšanās pamatstudiju programmām un šogad sasniegts pēdējos piecos gados lielākais studētgribētāju skaits.

Rīgas Tehniskās Universitātes (RTU) Liepājas filiālē uzņemšana noslēgusies auglīgi. Ir novērojams pavisam neliels studentu skaita pieaugums pamatuzņemšanas laikā, taču regulāri izsludinām arī papilduzņemšanu.

Priecājamies par to, ka grupas ir nokomplektētas tādās studiju programmās kā “Uzņēmējdarbība un vadīšana”, “Mehatronika” un “Būvdarbu vadīšana”. Pārējās studiju programmās grupu komplektēšana tiks pabeigta papilduzņemšanas laikā, katrā no tām vēl ir palikušas neaizpildītas 1- 5 valsts budžeta finansētas studiju vietas.

Manuprāt, ir vairāki iemesli, kādēļ palielinājies studētgribētāju skaits. Galvenais iemesls, manuprāt, ir tāds, ka pirms 18 gadiem bija pieaudzis dzimstības līmenis.

Tāpat iemesls varētu būt sabiedrības izpratnes pieaugums par augstākās izglītības nozīmi. Cilvēki vairāk saprot, ka ar augstāko izglītību ir lielākas iespējas iegūt darbu, kas patīk, lai dzīve izdotos.

Pieaugums varētu norādīt arī uz kvalitāti. Piemēram, RTU reitingos neieņem sliktas vietas Eiropā un pasaulē – varbūt tieši tas kādu uzrunā.

Pašā Liepājā starp izglītības iestādēm var just nelielu konkurenci. Ir astoņas vietas, kur iegūt augstāko izglītību un trīs, kur tehnisko augstāko, taču nezinu, vai konkurence diži ko ietekmē. Cilvēki zina, kādas ir Liepājas iespējas, tādēļ izvēlas pārbaudītas vērtības.

Šogad daudzi satraucās, jo tika ziņots par studiju maksas pieaugumiem augstskolās, taču tas nozīmīgi skāra tikai dažas augstskolas. RTU maksas pieaugumu piedzīvoja tikai pāris studiju programmas par 50 eiro gadā.

Šobrīd ir noslēgusies pieteikšanās tieši uz studiju programmām dienas nodaļā. Tā kā dienas nodaļā vidusskolu un tehnikumu beidzēji parasti izvēlas studēt par valsts budžeta līdzekļiem, tad studiju maksu pieauguma izraisītu ietekmi uz studentu skaitu šogad novērojuši neesam.

Pieteikšanās uz studiju programmām neklātienē norisināsies līdz 23. augustam un cerēsim, ka tas neko neietekmēs - 50 eiro gadā nav liela pieauguma summa. Ja sadalām pa mēnešiem, tie ir 5 eiro mēnesī, tādēļ, manuprāt, tas nav pārmērīgi daudz.

Es uzskatu, ka cilvēkiem būtu jāstudē, ja viņam ir zinātkāre un vēlme izzināt pasauli, apgūt kādu konkrētu jomu. Galvenais, lai pašam būtu motivācija, jo tad, ja tās nav, var studiju laikā zust interese par izvēlēto nozari. Varbūt pēc vidusskolas jaunieši nezina, ko darīt. Arī tad iesaku studēt, jo pirmajā semestrī vēl tiek dota iespēja saprastu vai izvēlētā nozare patīk vai nepatīk, ja nepatīk – ir iespēja studiju programmu nomainīt.

Taču cilvēkiem būtu jāsaprot, lai saņemtu konkurētspējīgāku atalgojumu, ir nepieciešama izglītība. Izglītots cilvēks spēj rūpēties par sevi, savas ģimenes, uzņēmuma, pilsētas un valsts izaugsmi un labklājību.

Kam Latvijas valsts apmaksā augstākās izglītības ieguves iespēju? Cilvēkiem, kas studē to, kas palīdzēs valstij augt un attīstīties! Reizēm studenti apgalvo, ka iegūtās zināšanas ir pārāk futūristiskas Latvijai, taču ir jāsaprot tas, ka mēs studentu sagatavojam darbam ar tehnoloģijām, kuras mūsdienās ļoti strauji attīstās. Mēs sniedzam zināšanas, kas ļaus būt spējīgiem iekļauties darba tirgū ne tikai studiju gados, bet arī vēl vairākus gadus pēc absolvēšanas.

Mārcis Priedītis, RTU Liepājas filiāles direktors