Turpinot pārskatīt šo lapu, Jūs piekrītat sīkdatņu saglabāšanai Jūsu ierīces atmiņā.

Turpināt Vairāk informācijas

liepajniekiem.lv

15.03.2019 Filmas "1906" mājas - Liepāja  (8)

Piektdienas vakarā Liepājas Latviešu biedrības nama zāle bija pilna cilvēkiem, kas ieradās uz krimināldrāmas “1906” reģionālo pirmizrādi.

Tā kā liela daļa filmas skatu tika filmēta tieši Liepājā un bez profesionāliem aktieriem filmas uzņemšanā piedalījušies vairāk nekā 800 masu skatu dalībnieku, ļoti daudz liepājnieku, cilvēki vēlējās ne vien iepazīties ar noslēdzošo filmu programmā “Latvijas filmas Latvijas simtgadei”, bet kadros atrast arī sev pazīstamas sejas.  

Pēc filmas vēl ilgi zālē nerimās aplausi, līdz uz skatuves kāpa filmas veidotāju komanda. Režisors Gatis Šmits atzina, ka Liepāja ir filmas “1906” mājas. “Mēs lieliem soļiem gājām prom no interpretācijas, pušu ieņemšanas. Centāmies maz skaidrot vēstuli – vienkārši rādījām šī viena personāža pieredzi, traumu, dzīvi. Tāpat jāpiebilst, ka mums nav simts gadu. Simtgade ir visai traucējoša dažreiz. Mums ir tūkstoš gadu. Un 1906.gads ir vairāk nekā pirms simts gadiem. Kopš tā brīža notika daudz dažādu mums svarīgu lietu – veidojās tautas pašapziņa, cilvēki bija ieguvuši lasītprasmi...”

Arī galvenās lomas atveidotājs Mārtiņš Kalita atzina, ka tieši Liepāja ir bijusi īstā vieta šai filma.

“Paldies Dievam, ka viņš deva Šmitam prātu filmēt Liepājā, jo kur gan citur var uzfilmēt labu kino ar labiem aktieriem?” smej Mārtiņš.

“Kur dabūt tik kolorītus un interesantus cilvēkus kā Liepājā? Ar izpūstām galvām, kas ir gatavi uz visu...”

"Vai tu sevi atradi?", "Redzēju tevi divreiz", "Tur taču bija mans kolēģis"... Vēl dodoties prom, daudzviet bija dzirdamas sarunas par liepājnieku iesaistīšanos filmas tapšanā.

“1906” ir ansambļa filma un tajā piedalās vesela virkne lielisku Latvijas aktieru. Galvenā personāža – ierindas kaujinieka lomā iejūtas liepājnieks Mārtiņš Kalita, kurš filmas uzņemšanas laikā atgriežas Liepājā, kur kādreizējās Liepājas Universitātes kopmītņu ēkā filmēta daļa no filmas. Līdztekus viņam uzstājas arī Inese Pudža, Kaspars Zvīgulis, Toms Auniņš, Kaspars Dumburs un Gatis Gāga, citās nozīmīgās lomās redzami -   Lauris Dzelzītis, Inese Kučinska, Mihails Samodahovs un vēl citi.