Turpinot pārskatīt šo lapu, Jūs piekrītat sīkdatņu saglabāšanai Jūsu ierīces atmiņā.

Turpināt Vairāk informācijas

liepajniekiem.lv

Jānis Žīmants.
Foto: Mārtiņš Krūmiņš

15.04.2019 Muzejā atvērs Jāņa Žīmanta darbu katalogu

Ceturtdien, 18. aprīlī, pulksten 17 Liepājas muzejā Kūrmājas pr. 16/18 izstādes “Jūtu gradācijas” ietvaros paredzēta tikšanās ar koktēlnieku Jāni Žīmantu, un notiks viņa darbu kataloga atvēršana, informē muzeja direktore Dace Kārkla.

Mākslinieka Jāņa Žīmanta darbu kataloga “Jūtu gradācijas” ievadtekstu rakstījusi mākslas zinātniece Ingrīda Burāne, grafikas dizainu veidojis Uldis Baltutis, kataloga fotoattēlu autors ir Mārtiņš Krūmiņš.

Kaut arī mākslinieks vairākkārt piedalījies Liepājas vizuālās mākslas kopizstādēs un citās mākslinieku grupu izstādēs, šī ir pirmā viņa lielākā darbu parāde Liepājas muzejā.

Līdz šim koktēlnieka J. Žīmanta darbus visplašāk varēja apskatīt viesu nama “Sīpoli” mākslas galerijā Bernātos, kā arī pilsētas vidē Liepājā, Rucavas novadā, kur dzīvo mākslinieks, un citur Latvijā, kā arī Lietuvā.

Koktēlniekam Jānim Žīmantam nav speciālas mākslinieciskās izglītības. Lai raksturotu viņa daiļradi, ļoti trāpīgs ir mākslas zinātnieka Aivara Leiša piedāvātais apzīmējums – tīrradnis. Un tam ir dziļas un plašas saknes kā pasaules mākslā, tā Latvijā.

“Jāņa Žīmanta darbus nav viegli raksturot, jo mulsina to sižeta un formas ietilpība, kuru var tulkot no dažādiem skata punktiem. Faktiski var runāt par trīs lielām grupām: sievietes tēls, dzīvnieku atveidojums, ar mitoloģiju saistītie darinājumi. Katrā šajā tematiskajā virzībā Jānis Žīmants strādā ar lielu interesi un pašizteiksmes iespējām”, atzīst Ingrīda Burāne.

Raksturojot Jāņa Žīmanta darbus, mākslas zinātniece Ingrīda Burāne uzsver, ka interesantākās un pilnvērtīgākās ir animācijas: kaķu, krupju, putnu atveidojumi, visi, kuriem izsenis sava vēsturiskā, mitoloģiskā, simboliskā nozīme un jēga. Mākslinieka rīcībā ir prasmes, tiešie iespaidi, talanta rosinājumi, labi instrumenti un materiālu daudzveidība, kaut vislabprātāk viņš savus tēlus cērt oša un ozola bluķos.

Koktēlnieka Jāņa Žīmanta darbu izstāde Liepājas muzejā Kūrmājas pr. 16/18 skatāma līdz 3. maijam.