Turpinot pārskatīt šo lapu, Jūs piekrītat sīkdatņu saglabāšanai Jūsu ierīces atmiņā.

Turpināt Vairāk informācijas

liepajniekiem.lv

16.04.2019 Vēsture “kazistu” acīm  (1)

Liepājas latviešu biedrības namā nupat piedzīvota režisores Laimas Žurginas dokumentālās filmas “Kaza kāpa debesīs” reģionālā pirmizrāde. “Arī Liepājai tolaik bija sava radošā vieta “Vāgūzis”, kurā pulcējās tāda pati publika kā “Kazā”- jauni, drosmīgi cilvēki ar lieliem sapņiem un mērķiem,” filmas atklāšanā teica L.Žurgina.

Filma ļauj pārliecināties, ka galvenie varoņi no nepaklausīgiem, nepakļāvīgiem “kazistiem” izauguši par mākslas klasiķiem. Dokumentējot faktus un notikumus atklājas ne tikai kafejnīcā valdošā ikdiena, bet arī vēsturisko notikumu gaita un tas, kur šos cilvēkus aizvedis jaunības maksimālismā uzsāktais ceļš. Pārgalvji, kas tolaik ar lepnumu sevi sauca par “kazistiem”, šodien ir šarmanti mākslinieki, komponisti, fotogrāfi, mākslas vēsturnieki un rakstnieki. L.Žurgina, filmā iekļaujot intervijas ar “kazistiem” skatītājam ļauj pārredzēt visu dzīvi, kā šķērsgriezumā.

Dokumentālās filmas varoņi ir tādi kultūras jomā atpazīstami cilvēki kā komponists Imants Kalniņš, dzejnieks Viktors Kalniņš jeb Viks, gleznotājas Maija Tabaka, Biruta Delle un Laima Eglīte, dzejnieks Jānis Rokpelnis, Latvijas radio skaņu režisors Augustīns Delle, restaurators un kultūras eksperts Eižens Valpēteris, fotogrāfe Māra Brašmane, grafiķis un aktuālais ironizētājs nedēļas izdevumā “IR” Māris Bišofs, rakstnieks Juris Zvirgzdiņš, gleznotājs un mākslas vēsturnieks Imants Lancmanis, kā arī dzejnieks Uldis Bērziņš, kuram pieder dzejolis par “Kazu”, kas izmantots filmas nosaukumā.

Filmas režisore par filmā redzamo piebilst: ““Kaza” jau ir tikai mīts un leģenda. Cilvēki un viņu darbi uz vēstures fona – reāli. Šī interesantā kultūrvēsturiskā parādība radījusi talantīgu un neatkarīgu, spilgtu, ražīgu un patstāvīgi domājošu paaudzi, kas spītējot vēsturiskajām kolīzijām, spējusi nest cauri dzīvei radošam darbam vis nepieciešamāko iekšējās brīvības sajūtu.” Papildus atmiņu stāstiem, filmā izmantotas 20. gadsimta sešdesmito līdz septiņdesmito gadu kinohronikas un fotogrāfijas, kas vēl pilnvērtīgāk atklāt vēstures patieso gaisotni.

Plašāk lasiet laikraksta "Kurzemes Vārds" 16. aprīļa numurā.

  • Lai aplūkotu avīzes "Kurzemes Vārds" digitālo versiju, lūdzu apmeklējiet liepajniekiem.lv pilno versiju!