Turpinot pārskatīt šo lapu, Jūs piekrītat sīkdatņu saglabāšanai Jūsu ierīces atmiņā.

Turpināt Vairāk informācijas

liepajniekiem.lv

Ilustratīvs
Foto: LETA

15.04.2019 Aicina pieteikties kompensācijām

Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) aicina lauksaimniekus pieteikties kompensācijām par migrējošo sugu nodarītajiem postījumiem. Pirmie pieteikumi jau ir saņemti, apstiprina DAP sabiedrisko attiecību speciāliste Maija Rēna.

Pārvaldē skaidro – lai saņemtu kompensāciju, postījumu vietā ir jābūt īstenotiem aizsardzības pasākumiem to novēršanai, piemēram, jābūt uzstādītiem vizuālajiem vai akustiskajiem atbaidītājiem. Svarīgi, lai zemes īpašnieks pēc iespējas ātrāk vēršas DAP, lai būtu iespējams dabā fiksēt nodarīto postījumu apmēru. Kompensācijām var pieteikties arī zivsaimnieki, kuriem zaudējumus radījuši zivjēdāju putnu sugas un ūdri, kā arī biškopji, kuru saimniecībās postījumus pastrādājuši lāči.

M. Rēna stāsta, ka gadu no gada pieteikumu skaits ir mainīgs un nav konstatējams pieteikumu skaita pieaugums: „Vidēji katru gadu augkopībā piesakās 10–20 īpašnieki, biškopībā vidēji 5 īpašnieki, bet akvakultūrā 20–25 īpašnieki. 2018. gadā augkopībai nodarītie postījumi tika pieteikti 140 ha plātībā (7 kompensācijas), savukārt 2017. gadā 280 ha platībā (15 kompensācijas). Visvairāk postītas tika lauka pupas un ziemas kvieši. Visbiežāk postījumus nodara zosis un dzērves, protams, piesakās arī biškopji un zivsaimnieki. 2018. gadā biškopībā izmaksātas 5 kompensācijas, savukārt akvakultūrā – 25 kompensācijas.” Kompensācijas apmērs ir atkarīgs no postītās kultūras un postījumu platības. Piemēram, izmaksāto kompensāciju apmērs 2018. gadā bija robežās no 307 līdz 533 eiro par hektāru.

DAP pētnieki vērš lauksaimnieku uzmanību un aicina būt saprotošiem – zosis un gulbji ir migrējošie putni, kas pulcējas lielos baros un ceļošanas laikā periodiski apstājas, lai atpūstos, paēstu un pārlaistu nelabvēlīgus laika apstākļus. Migrēšana uz un no ziemošanas vietām putniem prasa ļoti lielu enerģijas patēriņu, tāpēc regulāras apstāšanās vietas ir ļoti nozīmīgas, lai putni spētu sasniegt ceļošanas galamērķi. Cilvēku izmainītā vidē jeb lauksaimniecības zemēs migrējošie putni apmetas, jo tiem trūkst dabisku barošanās un atpūtas vietu, kā arī kultivētajās platībās putniem barība ir vieglāk pieejama.

Pieteikumu kompensācijas saņemšanai iespējams iesniegt, sūtot pa pastu, kā arī klātienē DAP. Tāpat ar drošu elektronisko parakstu parakstītus pieteikumus drīkst sūtīt uz e-pastu daba@daba.gov.lv.