Turpinot pārskatīt šo lapu, Jūs piekrītat sīkdatņu saglabāšanai Jūsu ierīces atmiņā.

Turpināt Vairāk informācijas

liepajniekiem.lv

14.08.2019 Aizputes pilsētas svētku laikā degvielas uzpildes stacijā "Kings" rāda teātri

"Ja Aizputē pasaka "Kings", visi uzreiz saprot, par ko ir runa. Tā ir satikšanās vieta, turklāt ne tikai aizputniekiem, arī iebraucēji tieši šeit gūst pirmo iespaidu par Aizputi," saka viena no kopienas teātra jaunietēm Zane Reine. Aizputes novada pilsētas svētkos nebijis notikums risinājās degvielas uzpildes stacijā "Kings", kur divus vakarus pēc kārtas tika uzvesta neparasta teātra izrāde, ar tādu pašu nosaukumu kā benzīntankam.

Degvielas uzpildes stacijā "Kings" operatore Iveta Bērziņa strādā jau sešus gadus, un šajā laikā viņa novērojusi, ka benzīntanks patiešām ir jauniešu satikšanās punkts. "Par teātri gan jāsaka – mums te kaut kas tāds notiek pirmo reizi. Lai jau pamēģina jaunieši, tas ir kaut kas oriģināls," saka I. Bērziņa. Klientiem teātra mēģinājumi īpaši netraucējot. "Ir daži, kas apjūk, nesaprot, vai te drīkst nākt vai ne, bet tad mēs paskaidrojam, kas notiek, un viņiem pašiem paliek interesanti," saka I. Bērziņa.

Dramaturģi Sandiju Santu veidot šādu uzvedumu rosinājis Latvijas valsts simtgades projekts "Latvijas stāsti. Šekspīrs satiek Blaumani", kuru producē Ievas Niedres vadītais fonds "Initium". 2018. gadā 12 vietās Latvijā tika organizētas meistarklases ārzemju ekspertu vadībā. Metodiku apguva aptuveni simts cilvēku – teātru un amatierteātru režisori, kultūras darbinieki, horeogrāfi, aktieri, izglītības speciālisti, starp tiem bija arī aizputniece Sandija. "Mēs cenšamies ieviest jaunu metodiku, kas saucas kopienas teātris. Pasaulē tas ir plaši pazīstams, bet Latvijā vēl diezgan jauns. Galvenais mērķis ir izstāstīt stāstu par kādu vietu vai kopienu, turklāt stāstīt to kopā ar konkrētās vietas iedzīvotājiem. Veidojot izrādi, cenšamies izmantot laikmetīgā teātra izteiksmes līdzekļus," atklāj fonda "Initium" vadītāja. Viņa atminas, ka tad, kad šo ideju izklāstīja Aizputes pašvaldībai un kultūras nama vadītājai, viņi ideju uztvēruši pozitīvi, bet neliela skepse bijusi jūtama. "Kā nu tagad būs? Kas ar benzīntanku? Kam jums to vispār vajag, nākat taču uz skatuves," aizputnieku teikto ar smaidu atceras I. Niedre. "Bet tā ir visur, pašvaldību darbiniekiem šādas nestandarta situācijas sākumā liekas neizprotamas, tomēr pēc tam, kad viņi šīs izrādes noskatās, seko jautājums: klau, ko mēs darām nākamo?"

Izrādes "Kings" radošajā komandā apvienojušies vairāki profesionāļi – Sandija Santa, Dmitrijs Petrenko, Edgars un Kaspars Niklasoni, Jurijs Djakonovs, Andris Jeziks, Nauris Mundurs, kā arī darbojas Aizputes jaunieši.

Izrāde ir dokumentāla, tapusi pēc reāliem cilvēku stāstiem. Teātra pasaulē jēdziens verbātim nozīmē vārdu pa vārdam, kad tiek intervēti cilvēki un pēc tam ļoti precīzi atdarināti. Izrāde arī sižetiski pielāgota vietai – benzīntankam, kurš atvērts 24 stundas diennaktī un kalpo par kopienas pulcēšanās vietu. Tā ir vieta, kur rodas, dodas ceļā un dažreiz arī paliek neizsapņoti dažādi sapņi, sākas draudzība, noris lielāki un mazāki piedzīvojumi. Aktieri ir Aizputes jaunieši, kuri agrāk darbojās Aizputes kultūras nama teātrī.

"Toreiz režisore Sandija atnāca un jautāja, vai gribam kaut ko darīt. Mēs piekritām un tā visu to laiku arī darbojāmies, aptuveni piecus gadus. Tagad bija pārtraukums, jo šis ir pirmais gads, kad dodamies studēt un Aizputē uz vietas neesam, bet šim piedāvājumam piekritām nedomājot, devāmies intervēt cilvēkus, ievākt stāstus par Aizputi, aizputniekiem. Mums katram ir uzticēts savs atveidojamais tēls, šis cilvēks bija jāintervē un jāiemieso. Tomēr tēli izrādes laikā pārklājas, brīžiem mēs esam mēs paši," stāsta Elīna Juska, viena no sieviešu lomu atveidotājām izrādē "Kings".

Plašāk lasiet laikraksta "Kurzemes Vārds" 14.augusta numurā.

  • Lai aplūkotu avīzes "Kurzemes Vārds" digitālo versiju, lūdzu apmeklējiet liepajniekiem.lv pilno versiju!