Turpinot pārskatīt šo lapu, Jūs piekrītat sīkdatņu saglabāšanai Jūsu ierīces atmiņā.

Turpināt Vairāk informācijas

liepajniekiem.lv

27.09.2019 Cīravas kultūras dzirnavu vēsturiskie dārgumi būs apskatāmi ikvienam  (14)

Nedēļas nogalē Industriālā mantojuma dienās apskatei būs pieejamas vairākas unikālas vietas, un viena no tām ir Cīravas kultūras dzirnavas, kas būs atvērtas svētdien. “Varēs redzēt visas vecās iekārtas, sākot jau ar grūbu maltuvi. Dzirnakmens pats gan vairs nav, bet viss, kas saistīts ar tā mainīšanu, gan ir apskatāms, tāpat 1882. gada miltu bīdelis, dažādas sijājamās iekārtas un iesala maltuve,” stāsta dzirnavu saimnieks Pēteris Brīniņš.

“Ar Cīravu man nekad mūžā nebija bijis nekāda sakara, audzis esmu Pūrē, ilgi nodzīvojis Rīgā, bet ļoti dīvainā veidā caur vīzijām un sapņiem es biju redzējis šo ēku. Dienā, kad netīšām braucu tai garām un ieraudzīju, sapratu - tā ir manējā. 2012. gadā dzima ideja par kultūras dzirnavām,” stāsta P. Brīniņš.

Šobrīd viņš Cīravā dzīvo pastāvīgi, gribējies tikt prom no pilsētas. “Mēs dzīvojam mežā un esam laimīgi,” Pēteris vaļsirdīgi nosaka. Oficiāli viņš pats par dzirnavu īpašnieku kļūs tikai šoruden, oktobrī. Līdz šim tās piederēja vēsturiskajam īpašniekam Ojāram Orbidānam.

Lai atdzīvinātu dzirnavas īpašnieks organizē dažādus pasākumus un lepojas, ka šo gadu laikā aizvadīti jau 60 koncerti.

Lielu lomu gan spēlējot tas, ka ikdienā vīrietis darbojas ar festivālu un pasākumu apgaismošanu un apskaņošanu, pieejamais arsenāls ir liels palīgs arī šeit.

Viņš izrāda telpas, kuras tūlīt tiks uzpostas Industriālā mantojuma dienas pasākumam. “Gribas, lai cilvēki skatās uz šīm sienām un redz, ka nākotnē te būs izstāžu zāle, vai norisināsies kādi pasākumi,” viņš saka.

Dzirnavu ēkas koka konstrukcijas ir labā stāvoklī. “Jā, ar to mums ļoti noveicies, neskatoties uz ūdens klātbūtni, milti ir labs kapsulēšanas līdzeklis, līdz ar to nekas nav satrūdējis vai sapuvis.”

Cīravas ūdensdzirnavas būvētas 1881. gadā un ir valsts aizsargājams arhitektūras piemineklis, kā arī 2002. gadā tās iekļautas Latvijas 100 izcilāko industriālā mantojuma pieminekļu sarakstā.

Nākotnē dzirnavu ēkā varētu būt jauniešu neformālās izglītības centrs, kultūras centrs, koncertzāle ar izstāžu zāli, varbūt pat kāds restorāna atzariņš. Mākslinieku rezidenču centrs dzirnavās veiksmīgi strādā jau sešus gadus.

“Pārsvarā te darbojamies sezonāli, jo ārpus mūsu pašu maciņa nav nekādu ienākumu, turklāt ziemā un rudenī ir ļoti auksti. Galvenais iemesls, kāpēc vajadzētu nodrošināt dzirnavās lielāku aktivitāti ir tas, ka tiklīdz mūsu aktīvā darba sezona beidzas, arodskolā un internātskolā ierodas ap 400 jauniešu. Tas ir tas materiāls ar ko mēs vēlamies strādāt.”

Uzziņai

Industriālā mantojuma dienās apskatāmie objekti Dienvidkurzemē: Karostas ūdenstornis, Akmeņraga bāka, Aizputes ūdenstornis, Cīravas kultūras dzirnavas.

Plašāk lasiet laikraksta "Kurzemes Vārds" 27.septembra numurā.

  • Lai aplūkotu avīzes "Kurzemes Vārds" digitālo versiju, lūdzu apmeklējiet liepajniekiem.lv pilno versiju!