Turpinot pārskatīt šo lapu, Jūs piekrītat sīkdatņu saglabāšanai Jūsu ierīces atmiņā.

Turpināt Vairāk informācijas

liepajniekiem.lv

Lāčplēša Kara ordeņa kavalieru piemiņas stēla Nīcā novietota luterāņu baznīcas dārzā. Stēlu brīvības cīnītājiem atklās arī Aizputē.
Foto: Egons Zīverts

08.11.2018 Godinās brīvības cīnītāju piemiņu  (11)

Lāčplēša dienā, 11. novembrī, Nīcas centrā un Aizputē, Misiņkalnā, pēc lāpu gājiena atklās stēlas Latvijas brīvības cīnītāju piemiņai. Savukārt Durbes novada kapsētās guldītajiem Lāčplēša Kara ordeņa kavalieriem atklās piemiņas plāksnes. Brīvības cīnītāju piemiņu godinās arī citos novados.

Nīca un Aizpute ir vienas no vairākām vietām Latvijā, kur Jaunsardzes un informācijas centrs īstenojis projektu "Atceries Lāčplēšus!". Pilsētās un novados, kur dzimuši Lāčplēša Kara ordeņa kavalieri, tiek uzstādītas piemiņas zīmes – granīta stēlas.

Nīcas novada domes deputāti ilgi sprieda par stēlai vispiemērotāko vietu. Par tādu tika atzīts Nīcas ev. lut. baznīcas dārzs, informē pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Gunita Šime. Nīcas novadā dzimuši vienpadsmit Lāčplēša Kara ordeņa kavalieri. Stēlā iegravēti viņu vārdi, ordeņa pakāpe, dzimšanas un miršanas dati. Nīcā aktīva karadarbība nenotika, taču, lai nodrošinātu Liepājas aizstāvēšanu, 1919. gada oktobrī sākās mobilizācija Latvijas armijā. Pēc ugunskristībām pie Liepājas karavīri turpināja cīņas Latgalē, un daudzi vairs mājās neatgriezās. Lāpu gājiena dalībnieki aicināti pulcēties pulksten 17.45 pie Nīcas vidusskolas.

Arī Aizputes novada domē notika diskusijas par Lāčplēša Kara ordeņa kavalieru piemiņas stēlas uzstādīšanu. Tika veikta iedzīvotāju aptauja, un vairākums rosināja piemiņas vietu izveidot Misiņkalnā netālu no bijušās estrādes. Aizputē Lāčplēša dienas pasākumi sāksies pulksten 15 kultūras namā ar kopīgu sadziedāšanos "Skaistākās dziesmas Latvijai", pastāsta kultūras nama direktore Sandra Zālīte. Pēc tam, pulksten 16, laukumā pie kultūras nama notiks Valsts robežsardzes Ventspils pārvaldes paraugdemonstrējumi. Pulksten 18 turpat sāksies lāpu gājiens uz Misiņkalnu. Stēlas atklāšanas pasākumā dziedās vīru ansamblis "Kurši" un muzicēs vijolnieks Edgars Ziņģe. Aizputē dzimuši pieci Lāčplēša Kara ordeņa kavalieri, Aizputes pagastā seši, Kazdangā, Cīravā, Apriķos – katrā trīs, Dzērvē un Kalvenē – divi vīri.

Durbes novadā no pulksten 13.10 līdz 16 ikviens interesents aicināts uz piemiņas brīdi, ziedu un svecīšu nolikšanu Švāģera, Upesputriņu, Lekšputriņu, Ābrama, Gailiņkalna un Stroķu kapos, kur tiks atklātas piemiņas plāksnes Lāčplēša Kara ordeņu kavalieriem, informē Durbes novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste Gita Tauriņa.

Pulksten 17 pie Durbes kultūras nama sāksies pulcēšanās Lāčplēša dienas lāpu gājienam uz piemiņas vietu Latvijas nacionālajiem partizāniem pie Priediena kapiem. Maršruts vedīs gar A. Kronvalda Durbes pamatskolu, virzoties pa Raiņa ielu uz jauno pastaigu taku gar Durbes pilskalnu, Gulbīšu dīķi uz Aizputes ielu. Gājiena laikā paredzēts atklāt jaunizveidoto atpūtas un pastaigu taku. Gājienā visi aicināti ņemt lāpas.

Svētku dienas noslēgumā Durbes, Dunalkas un Lieģu kultūras namu un Vecpils kultūras un atpūtas centra amatiermākslas kolektīvi pilsētas iedzīvotājiem un viesiem būs sarūpējuši koncertu Durbes kultūras namā, kas sāksies pulksten 18.

Pāvilostas novadā 11. novembrī pulksten 18 notiks lāpu gājiens no novada domes līdz Pāvilostas vidusskolai, "Gaismas ceļš", tējas dzeršana un filmas "Bermontiāde" skatīšanās.

Grobiņā 11. novembrī pulksten 18 būs Lāčplēša dienas lāpu gājiens, tā sākums Dzērves laukumā. Medzē pulksten 11 paredzēta sveču iedegšana un ziedu nolikšana uz Lāčplēša Kara ordeņa kavalieru kapu kopiņām Eniķu un Medzes kapsētās. Vaiņodē šajā dienā pulksten 17.50 notiks Latvijas valsts svētku Gaismas gājiens.