Turpinot pārskatīt šo lapu, Jūs piekrītat sīkdatņu saglabāšanai Jūsu ierīces atmiņā.

Turpināt Vairāk informācijas

liepajniekiem.lv

Foto: no Liepājas muzeja arhīva

05.03.2019 Muca paliek liedagā  (11)

"Ņemot vērā stāvokli, kādā priekšmets atrodas, muzejs to savā krājumā uzņemt nevar. Mucas tālākais liktenis man nav zināms. Iespējams, kāds privātais entuziasts uzņemsies rūpes," paskaidro Liepājas muzeja krājuma glabātāja Vita Krūmiņa.

Februāra sākumā Jūrmalciema pludmalē Rihards Daugavietis pastaigas laikā bija pamanījis izskalotu koka mucu. Vīrietim tas šķita interesants atradums, jo muca bija pildīta ar dzeltenīgu masu, turklāt stīpas, kas to saturēja, bija no koka. Kad R. Daugavietis uzņemtās bildes nopublicēja sociālajos tīklos, interese radās daudziem, tostarp arī Liepājas muzejam.

Ierodoties notikuma vietā un apskatot mucu, muzeja darbinieku cerības noplaka. "Muca ir līdz pusei smiltīs, to nav iespējams izkustināt," saka V. Krūmiņa, kura bija devusies izskaloto priekšmetu apskatīt. Arī paraudziņu no neizprotamās vielas muzeja darbinieki bija paņēmuši, tomēr ekspertīzi neveica. "Mēs saprotam, ka nespējam šādu atradumu saglabāt, tāpēc savā krājumā uzņemt neuzdrošināmies. Sazinājos ar Ventspils muzeju, viņu nostāja ir tāda pati." Arī R. Daugavietis nesen apciemojis Jūrmalciema pludmali un redzējis, ka muca turpat vien atrodas un nav kustināta.

Pēc koka stīpām spriežot, V. Krūmiņa domā, ka muca varētu būt 18. – 19. gadsimta priekšmets. Savukārt tas, kā muca nonākusi jūras krastā, esot diskutējams jautājums – visticamāk, tas noticis, avarējot kādam kuģim, bet nekādu konkrētu ziņu nav.