Turpinot pārskatīt šo lapu, Jūs piekrītat sīkdatņu saglabāšanai Jūsu ierīces atmiņā.

Turpināt Vairāk informācijas

liepajniekiem.lv

Grāmatas atvēršanas pasākumā piedalījās Rucavas kultūrtelpas pārstāvji, kas viesus sagaidīja gan ar maizi un Rucavas balto sviestu, gan ar skanīgām dziesmām.
Foto: no LNKC arhīva

08.02.2019 Unikālajām Dienvidkurzemes jakām veltīta grāmata

Latvijas Nacionālais kultūras centrs (LNKC) izdevis grāmatu "Dienvidkurzemes adītās jakas". Tīkla patenta adījumā darinātas jakas kopš 19. gadsimta otrās puses bijušas izplatītas Rucavā un Nīcā. Septiņas šādas jakas glabājas Latvijas Nacionālā vēstures muzeja krājumā, taču arī pašlaik Rucavas rokdarbnieces prot noadīt šo ļoti silto apģērba gabalu, kas spēj pat aizstāt mēteli, stāsta Rucavas tradīciju kluba vadītāja Sandra Aigare.

Rucavas sievas iesaistījās jaku adīšanā jau pirms vairākiem gadiem, izmantojot projektā iegūtos līdzekļus, par kuriem iegādātas dzijas. "Pašadītas jakas Rucavā ir Aleksandrai Maksakovai un Dacei Lipartai, Rīgā tādas ir Dacei, Ingai un Mārai Tapiņām," atklāj S. Aigare, kurai Māra uzadījusi ļoti skaistu jaku. "Iznākot grāmatai, ir radīts ļoti liels lepnums par šīs puses jakām un tiek izrādīta liela interese. Rucavnieces, kas pašas neada, zvana un grib, lai viņām darina jakas. Nīcas etnogrāfiskais ansamblis brauks pie mums mācīties." Adītās jakas esot unikālas, līdzīgas pazīstamas tikai ap Baltijas jūru – arī Zviedrijā un Krievijā. "Adījums ir ļoti biezs, tāpēc adās lēni. Taču jakas ir mūsdienīgas, tās atsvaidzina arī modernus apģērba gabalus un labi izskatās gan pie svārkiem, gan biksēm," atzīst Sandra. Grāmatu "Dienvidkurzemes adītās jakas" varēs iegādāties arī Rucavā, iespējams, Tūrisma informācijas centrā, par to esot noslēgts līgums ar LNKC.

Nīcas senlietu krātuves vadītāja Gita Vanaga stāsta, ka šobrīd nezinot nevienu rokdarbnieci, kas darinātu Nīcas adītās jakas. "Zinu, ka ir cilvēki, kas grib to darīt, bet pagaidām adītāju pulciņā to nedara." Nīcas jakas Liepājā ada Tautas lietišķās mākslas studijā "Kursa".

Latvijas Nacionālais vēstures muzejs ir izveidojis Dienvidkurzemes jaku virtuālo izstādi, kas aplūkojama tā mājaslapā.

2018. gadā Latvijas Nacionālajā nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā ierakstīta gan Rucavas tradicionālā kultūras telpa, gan lībiešu kultūrtelpa. Tādēļ simboliski tas, ka grāmata, kas veltīta Rucavas nemateriālajam kultūras mantojumam, tika atvērta tieši 2018. gada nogalē dibinātā Lībiešu institūta telpās.