Turpinot pārskatīt šo lapu, Jūs piekrītat sīkdatņu saglabāšanai Jūsu ierīces atmiņā.

Turpināt Vairāk informācijas

liepajniekiem.lv

Ilustratīvs
Foto: Egons Zīverts

04.02.2019 Zaļi dzīvo paši un māca viesiem

Vides kvalitātes zīmes "Zaļais sertifikāts" jubilejas gadā arī diviem mūspuses viesu namiem tā tikusi pagarināta. 31. janvārī Rīgas pilī Latvijas Valsts prezidents un "Zaļā sertifikāta" patrons Raimonds Vējonis vides kvalitātes zīmi pasniedza 21 lauku tūrisma saimniecībai, to skaitā Nīcas novada brīvdienu mājām "Sīpoli" un "Šķiperi".

Šogad apritēs 20 gadi, kopš Latvijā kā nacionālas nozīmes lauku tūrisma uzņēmumu ekosertifikācijas jeb vides kvalitātes zīme darbojas "Zaļais sertifikāts". Par godu jubilejai uz pasākumu Rīgas pilī bija aicināti ne tikai jaunie zīmes ieguvēji, bet visi lauku tūrisma uzņēmēji, kam šobrīd ir šis sertifikāts.

Brīvdienu mājas "Sīpoli" saimniece Ina Vecvagare saka, ka īsti neatceroties, no kura gada ir "Zaļais sertifikāts", katrā ziņā – gandrīz kopš zīmes ieviešanas pirmsākumiem Latvijā. "Iesākuši esam, mums patīk zaļi dzīvot," viņa saka. Viesi varbūt īsti nesaprotot sertifikāta nozīmi un neuzsverot, ka brauc tieši uz mājām, kurām piešķirta šī zīme. "Jo mēs esam seni, un viesi apgrozās pārsvarā vieni un tie paši pastāvīgie," atzīmē I. Vecvagare. "Taču tā ir ļoti laba izklaide ziemas laikā – aizbraukt uz Rīgas pili un noklausīties skaistu koncertu."

"Mums sertifikātu pagarina jau kādu ceturto reizi," stāsta "Šķiperu" saimniece Marika Niedola, "pirmo R. Vējonis pasniedza, kad vēl bija ministrs." Brīvdienu māju īpašnieki paši tur dzīvo, rūpējas, lai apkārt būtu tīra un laba vide. "Mācām arī viesiem, ka atkritumus vajag šķirot – ko var nodot otrreizējai pārstrādei, ko likt komposta kaudzē un ka papīrus varam krāsnī sadedzināt. Ciemiņi tīri labprāt cenšas to izdarīt, īpaši bērni," saka M. Niedola.

"Zaļā sertifikāta" saimniecību vērtēšana notiek ar Latvijas Vides aizsardzības fonda atbalstu. No divdesmit sešām 2018. gadā apsekotajām saimniecībām komisija pieņēma lēmumu sertifikātu piešķirt vai pagarināt 21 lauku tūrisma saimniecībai. Sertifikāts netika piešķirts vai pagarināts pieciem pretendentiem, kuri neatbilst obligātajiem kritērijiem, piemēram, neveic atkritumu šķirošanu, kā arī nav vērojams progress kopš iepriekšējās apsekošanas reizes.