Turpinot pārskatīt šo lapu, Jūs piekrītat sīkdatņu saglabāšanai Jūsu ierīces atmiņā.

Turpināt Vairāk informācijas

liepajniekiem.lv

12.02.2019 Atšifrē viltus dzintaru  (1)

Liepājas piekrastē jūra ik pa laikam izskalo ne tikai dzintaru, bet arī fosfora gabaliņus, vienu no tādiem svētdien atrada Jānis Ulbiks. "Sākumā nodomāju, ka būšu atradis cienījama izmēra dzintaru, taču vēlāk, kad tas plaukstā sakarsa, kļuva skaidrs – esmu pacēlis viltus dzintaru," pastāsta J. Ulbiks, kurš pastaigās gar jūru kopā ar suni brīvdienās dodoties regulāri.

J. Ulbiks "Kurzemes Vārdam" pastāstīja, ka dzintaram līdzīgo akmentiņu, kas izmērā esot bijis aptuveni divus centimetrus garš un tikpat plats, izskalotu jūras krastā, ievērojis iepretim "Daugavas" stadiona rezerves laukumam. "Pēc visa spriežot, tas bija nupat izskalots, jo tam vēl pāri skalojās jūras ūdens. Jau sākumā šķita mazliet aizdomīgi, jo, cik esmu redzējis un dzirdējis, tad parasti dzintarus pa vienam neizskalo, kā tas bija šajā gadījumā – tuvējā apkārtnē vairs nevienu neredzēju. Akmentiņu, kas gan pēc krāsas, gan pēc cietības pilnībā atgādināja dzintaru, tomēr pacēlu un nopriecājos par atradumu," stāsta J. Ulbiks, piebilstot, ka prieki gan esot bijuši īsi, jo pēc tam, kad viņš to, turēdams saujā, iebāzis kabatā, sajutis karstumu un sēra smaku.

"Uzreiz izvilku to ārā no kabatas, un akmenim nolūza gabals. Sapratu – tas nav dzintars, bet gan fosfors. Lai par to pilnībā pārliecinātos, noliku to uz tuvumā esošā baļķa un ar šķiltavām aizdedzināju. Tas uzreiz uzliesmoja gluži kā pilna sērkociņu kastīte, kad to aizdedzina," teica J. Ulbiks. Tāpat viņš atzina, ka pēc tam fosfora gabalu neesot bijis nemaz tik viegli nodzēst pat ar slapjām smiltīm. "Pastaigājoties gar pludmali, arī iepriekš esmu atradis dzintarus, taču līdz šim fosfora gabali vēl nebija trāpījušies. Ja tas būtu aizdedzies saujā, domāju, ka apdegumi būtu ievērojami, ar viltus dzintariem joki mazi, tādēļ arī šo pats sadedzināju, ne tikai ziņkāres vadīts, bet arī lai kāds cits vēlāk nepaceļ," pauda J. Ulbiks.

Arī iepriekš ir bijuši vairāki gadījumi, kad liepājnieki un pilsētas viesi pludmalē dzintara vietā paceļ tā saucamo viltus dzintaru jeb balto fosforu, kas ir padomju armijas mantojums, ko ik pa laikam jūra izskalo krastā. Zinātājs īsto dzintaru no viltus var atšķirt pēc vairākām pazīmēm – fosfora gabaliņiem nav asu šķautņu un tie nav tik dzidri kā īstais dzintars. Ļaudīm ieteicams nebāzt kabatā dzintara gabaliņu, iekams nav pilnīgas pārliecības, ka tas ir īsts. Pārbaudīt to var vienkārši – slapjajās smiltīs pakarsējot ar šķiltavas liesmu. Fosfors, sasilis un nožuvis, uzliesmos. Bet, ja tomēr gadās nelaime, jāzvana glābējiem pa tālruni 112.