Turpinot pārskatīt šo lapu, Jūs piekrītat sīkdatņu saglabāšanai Jūsu ierīces atmiņā.

Turpināt Vairāk informācijas

liepajniekiem.lv

Foto: liepajniekiem.lv

06.02.2019 Atzīmējot 112 dienu, glābēji izglītos jauno paaudzi

11.februārī visā Eiropas Savienībā atzīmēs vienotā ārkārtas palīdzības izsaukumu numura 112 dienu, kuras ietvaros Latvijā norisināsies dažādas izglītojošas aktivitātes, lai veicinātu sabiedrības informētību par vienoto ārkārtas palīdzības izsaukumu numuru112.

Latvijā, kad nepieciešama operatīvo dienestu palīdzība, iedzīvotāji jau 22 gadus zvana 112, tomēr joprojām daļai sabiedrības palīdzības izsaukšana saistās ar papildus uztraukumu un neziņu – ko un kā labāk stāstīt. No 2017.gada oktobra līdz 2018.gada janvārim Tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centrs SKDS veica pētījumu par ugunsdrošību, kurā tika noskaidrots, ka ugunsgrēka gadījumā, lai saņemtu palīdzību, 76% iedzīvotāju zvanītu uz vienoto ārkārtas palīdzības izsaukumu numuru 112.

“VUGD regulāri ar dažādām preventīvām aktivitātēm cenšas veicināt sabiedrības interesi un veicināt pareizu izpratni ar ugunsdrošību, ugunsdzēsību un civilo aizsardzību saistītajos jautājumos, tostarp arī vienoto ārkārtas palīdzības izsaukumu numuru 112. Ik gadu februārī dienesta nodarbinātie uzsvaru liek uz izglītošanu par 112, jo apzināmies, ka nelaimes brīdī tieši zināšanas par to, kā pareizi rīkoties un, kur zvanīt, varbūt izšķirošas,” skaidro VUGD priekšnieks ģenerālis Oskars Āboliņš.

Jau vairākus gadus tieši 112 dienā VUGD amatpersonas dodas uz izglītības iestādēm, kā arī pie sevis uzņem mazos interesentus, lai izglītotu skolēnus par pareizu rīcību ārkārtas situācijās un zvanīšanu uz tālruņa numuru 112.

“Bērniem tiks atgādinātas situācijas, kad jāzvana 112, kāpēc ir jāzina savs un vecāku tālruņa numurs, adreses, kā arī, kā rīkoties, ja dodies ciemos uz mazāk zināmu apkārtni,” stāsta VUGD Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļa Inta Palkavniece.

“VUGD pieredze apliecina, ka bērni pēc tam šos jautājumus pārrunā arī ģimenē un zinošāki kļūst arī vecāki un vecvecāki,” viņa turpina: “Līdztekus skolēniem tiks atgādināts par to, kas notiek, ja tiek saņemti viltus zvani un, cik svarīgi ir nekavējoties paziņot par negadījumu, zvanot 112, nevis sākotnēji to filmēt vai fotografēt. Sarunās ar bērniem VUGD amatpersonas skaidros arī, kā pareizi rīkoties, ja glābšanas dienests sazvanīts nejauši un operatīvo dienestu palīdzība nav nepieciešama.”

UZZIŅAI:

Latvijā vienotais ārkārtas palīdzības izsaukumu numurs 112 darbojas jau 22 gadus - kopš 1997.gada.

Piezvanot uz 112, iespējams sasniegt četrus glābšanas dienestus – VUGD, Valsts policiju, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu un Gāzes dienestu.

112 numurs ir sazvanāms nepārtraukti – 24 stundas diennaktī septiņas dienas nedēļā. Arī svētkos un brīvdienās.

Zvans uz 112 ir bez maksas.

Šobrīd Latvijā ik dienu strādā 20 dispečeri, kuri vidēji diennaktī saņem 2500 – 3000 zvanus ar dažādiem lūgumiem palīdzēt.

2018.gadā kopā apstrādāti vairāk nekā 1,2 miljoni ienākošie 112 zvani.