Turpinot pārskatīt šo lapu, Jūs piekrītat sīkdatņu saglabāšanai Jūsu ierīces atmiņā.

Turpināt Vairāk informācijas

liepajniekiem.lv

14.06.2018 Papildināts – Biedrības namā trīs dienas smaržos karaliskie īrisi  (1)

Šodien, 14.jūnijā, Liepājas Latviešu biedrības nama foajē, smaržas vīta, tika atklāta īrisu ziedu izstāde, kurā skatāma galvu reibinoša augsto bārdaino ziedu daudzveidība, pārliecinājās portāls.

Īrisu ziedu izstādi Liepājas Latviešu biedrības nams organizē jau vienpadsmito gadu un tas notiek sadarbībā ar Latvijas Gladiolu un īrisu biedrību. Izstāde pulcē īrisu mīļotājus no Latvijas Gladiolu draugu kluba, kas apmeklētājiem šogad piedāvā aplūkot aptuveni pussimts dažādu šķirņu īrisu ziedus.

Biedrības nama foajē greznojas krāšņi īrisu ziedi no vietējās un ārzemju selekcijas, kuri uzplaukuši ziedu mīļotāju dārzos Bauskā, Kandavā un Tukumā. No vairāk kā 500 šķirnēm, kas atrodamas šajos dārzos, uz Liepāju atvesti paši izcilākie eksemplāri – balti un dzelteni, oranži un zili, mēļi un pat melni.

Izstādes apmeklētāji var ne vien izbaudīt smaršu un jūsmot par ziedu krāšņumu, bet arī sastapt Latvijas Gladiolu un īrisu biedrības pārstāvjus, lai saņemtu izsmeļošu konsultāciju par šķirnēm un to, kā izvēlēties savam dārzam piemērotāko, uzzināt jaunākās modes tendences un uzklausīt padomus šo ziedu audzēšanā.

Izstādē apskatāmas arī jaunas un iepriekš neredzētas ziedu šķirnes un hibrīdi. Un tāpat ir iespēja iegādāties īrisu stādus, lai jau nākamajā pavasarī varētu priecāties par krāšņajiem ziediem savā dārzā.

Izstādē piedalās Latvijas īrisu selekcionāri: Laimonis Zaķis, Ilga Vinķele un kolekcionāre Gunta Jēkabsone.

“Īrisi ir labi pārziemojuši, neskatoties uz ārkārtīgi slapjo 2017.gada rudeni. Bijām pat noraizējušies par stādījumu stāvokli, jo īrisi nemīl lieku mitrumu. Šis pavasaris un vasaras sākums pārsteidza ar neparasti karsto un sauso laiku - augstie īrisi saziedēja agrāk kā parasti, tāpēc izstādē skatāmas galvenokārt vēlīnākās šķirnes,” stāsta Latvijas Gladiolu draugu kluba prezidents Laimonis Zaķis.

Īrisi ir plaši izplatīti dekoratīvie augi ar neiedomājami bagātīgu ziedu krāsu un nokrāsu dažādību. Ne velti šis mirdzošais, zaigojošais zieds tulkojumā no grieķu valodas nozīmē - varavīksne [iris].

Bārdainie īrisi ir ļoti populāra kultūra gan pasaulē, gan Latvijā, kur aktīvā audzēšanas apritē ir ap 1000 bārdaino īrisu šķirņu, bet pasaulē - vēl desmitiem reižu vairāk.

Izstādi papildina liepājnieces Marutas Mirdzas Audares peonijas. Peoniju kolekcionāre portālam atzina, ka viņai ir ļoti plaša šo puķu kolekcija: “Peoniju kolekcija ir liela – 200 šķirnes. Ir dažādu krāsu – baltas un rozā, sarkanas un zaļiem ziediem. Pildītas un nepildītas. Izvēle liela.”

Maruta Mirdza Audare ir arī tulpju audzētāja. Viņa skaidro, ka pati nav selekcionāre: “Šķirnes pati neveidoju. Man tam nav laika. Esmu ātra un strauja, selekcionāram nepieciešama liela pacietība.”

Jāpiebilst, ka izstādi košāku iekrāso arī radošās pilnveides studijas “Mākslas Pasāža RADI” dalībnieku gleznotie īrisu ziedi jauktā tehnikā, kas tapuši vasaras cikla radošo nodarbību laikā.  

Atgādināsim, ka ieeja izstādē ir bez maksas un tā skatāma šodien, 14.jūnijā, līdz pulksten 18; 15.jūnijā - no pulksten 10 līdz 18; bet 16. jūnijā - no pulksten 10 līdz 17.