Turpinot pārskatīt šo lapu, Jūs piekrītat sīkdatņu saglabāšanai Jūsu ierīces atmiņā.

Turpināt Vairāk informācijas

liepajniekiem.lv

10.01.2019 Papildināts - Liepājas ostā iemaldījies delfīns  (23)

Ceturtdien ap pusdienlaiku portāls saņēma informāciju, ka Liepājas ostas ūdeņos iepeldējis delfīns. Loču kuģa kapteinis Oskars Kadeģis dzīvnieku nofilmējis.

Liepājas SEZ sabiedrisko attiecību speciāliste Līga Ratniece-Kadeģe portālam faktu apstiprināja, taču skaidroja, ka pagaidām nav versiju, kā delfīns varētu būt nokļuvis pie mums. Viņa savā pieredzē neatminas līdzīgus gadījumus, tādēļ neslēpj pārsteigumu par pēkšņo viesi. "Mēs paši šobrīd cenšamies saprast, kā vispār tas ir iespējams. Kapteinis ir labs ūdens dzīvnieku pazinējs un viņš nevarētu kļūdīties. Delfīns lec, laiž burbuļus... Tā viņš tur šobrīd izklaidējās."

L.Ratniece-Kadeģe lēš, ka aptuvenais delfīna izmērs varētu būt līdz diviem metriem.

Jautāta, vai ir plānots veikt kādas darbības lai delfīnam palīdzētu, sabiedrisko attiecību speciāliste atbild: "Grūti ko pateikt, paši šobrīd meklējam kādu informāciju. Ko varam iesākt? Daba ir daba. Delfīns kaut kā šeit ir ticis – neviens cits viņu šeit neatveda."

Baltijas jūrā mēdz iepeldēt dažādu sugu delfīni un vaļi. Pirms trīs gadiem Baltijas jūras Vācijas piekrastē, Ķīles ostā, tika novērots delfīns, bet 2015.gada augstā atpūtnieki pie Klaipēdas kļuva par lieciniekiem neierastai ainai, jo tur netālu no krasta Baltijas jūrā rotaļājušies delfīni, ziņo LETA.

Dabas aizsardzības pārvaldes eksperts, zoologs Valdis Pilāts ziņu aģentūrai skaidroja, ka no video ieraksta pašlaik nespēj precīzi noteikt delfīna sugu, taču viņš redzējis pazīmes, kas liecina, ka redzētais dzīvnieks varētu būt cūkdelfīns. Pēc viņa teiktā šis, iespējams, ir pirmais sugas novērojums ziemas periodā Latvijā.

Pēc Pilāta teiktā, kopš Otrā pasaules kara šīs sugas īpatņu populācija samazinājusies līdz aptuveni pāris simtiem.

Kā pārsteidzošu delfīna parādīšanos Liepājas ostā vērtē arī pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta "BIOR" pētnieki.

"Pēc cūkdelfīna, visdrīzāk, neizskatās, jo tam spura strupāka jeb mazāka. Mēs gan esam zivju, nevis delfīnu eksperti, taču aizdoma ir, ka tas varētu būt afalīna, kas Latvijā līdz šim nav redzēts. Pirms dažiem gadiem šie delfīni gan esot manīti Lietuvā," pēc O. Kadeģa uzņemtā video apskates klāsta "BIOR" zivju resursu pētniecības departamenta vadītājs Didzis Ustups.

Video viņš parādījis arī angļu kolēģim, kurš piekritis, ka Liepājas ostā redzētais, visticamāk, tiešām ir afalīna jeb pudeļdeguna delfīns.

Viņš skaidro, ka parasti šādas sugas Baltijas jūrā ienāk ar Ziemeļjūras sāļā ūdens ieplūdumiem. "Problēma ir tā, ka pēdējos gados šī ieplūduma nav bijis. Mūsu zinātnieki decembra beigās bija jūrā un secināja, ka situācija ir slikta – skābekļa nav. Tiklīdz ir pieplūdums no Ziemeļjūras, Baltijas jūras ūdens ir sāļš un arī skābekļa ir daudz, tam līdzi nāk arī dažādas svešās sugas. Bet mēs neredzam, ka ir bijis kaut kāds ieplūdums".

Baltijas jūrā sastopami 16 sugu delfīni, taču tie, tostarp cūkdelfīni, līdz Latvijai atklīst reti. Biežāk tie konstatēti Baltijas jūras rietumu krastos un Polijas piekrastē.